کاربرد یراق کیف و کفش

یراق کیف و کفش قطعاتی کوچک و بزرگ زیبایی هستند که علاوه بر کمک در ساخته شدن کیف و کفش‌ها بر زیبایی این محصولات می‌افزایند و در صورتی که وجود نداشته باشند قطعا نمی‌توانیم از کفش و کیفمان استفاده کنیم و عملا بدون کاربرد خواهند بود. از جمله مهم‌ترین این یراق­‌ها می­‌توان به سرزیپ­، زنجیر، سگک، مدبرها و …. اشاره کرد.

در ادامه همراه ما باشید تا چند مورد از بهترین یراق­‌های کیف و کفش را خدمتتان معرفی کنیم.

یراق کیف و کفش

ما در طول روز با ابزار و قطعات ریز و درشت بسیاری سروکار داریم که شاید اهمیت آن‌ها را درک نکرده باشیم اما وقتی کمی توجه کنید جایگاه و کاربرد خاص آن‌ها را در زندگی انسان‌ها می‌توانید ببینید.

به این قطعات گاها کوچک و در عین حال بسیاری کاربردی یراق می‌­گویند.

یراق‌ها در صنعت­‌های متفاوتی همچون: تولید درب و پنجره‌ها، قفل‌ها، کابینت‌ها ،کیف و کفش و… کاربرد دارند. تصور کنید دربی را بدون دستگیره یا کیفی را بدون بند، یا لباسی را بدون دکمه یا زیپ.

همه اینها مثال‌هایی از کاربردهای یراق آلات هستند که یکی از حوزه‌های بسیار پرکاربرد استفاده از یراق‌ها ساخت کیف و کفش‌ها است.

هنگامی که برای خرید کیف یا کفش به بازار می‌رویم اگر با جزئیات دقیق‌تری کیف و کفش‌ها را مشاهده کنیم به این امر پی می‌بریم که یراق آلات چندین عنصر مهم و تشکیل دهنده  آن‌ها را تشکیل می‌دهند.

انواع یراق کیف و کفش

یراق‌های حوزه کیف و کفش تنوع بالایی از منظر مدل و رنگ‌های آن‌ها دارند که هر کدام بنا بر نیاز، مورد استفاده تولیدکنندگان این حوزه قرار می‌گیرند. در ادامه به چند مورد از این یراق ها اشاره می­‌کنیم.

زیپ و سرزیپ

زیپ یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده کیف است. شما تصور کنید زیپ کیفتان خراب شده آیا می‌شود باز هم آن کیف را مورد استفاده قرار داد؟ قطعا خیر

معمولا برای ساخت زیپ با کیفیت از جنس برنج استفاده می‌شود که لایه‌ای از نیکل و مس بر روی آن کشیده شده است.

سرزیپ‌ها هم قطعات تکمیل کننده زیپ‌ها هستند، که معمولا از جنس‌های آهن و پلاستیک ساخته می‌شوند و جزء یراق آلات پرکاربرد به خصوص در حوزه تولید کیف‌ها هستند.

زنجیر

جنس یراق آلات در بکارگیری آن‌ها برای استفاده از کالاها باید با کیفیت و مرغوب باشد. برای مثال یراق باید بدون خط و خش و زائده اضافی باشد و همچنین توانایی حمل حداکثری وزن کیف را داشته باشد و  اندازه آن استاندارد باشد.

همانطور که راجع به حمل کیف گفتیم، جالب است بدانیم یکی از یراق‌ها به نام زنجیر کیف هم در همین امر استفاده می‌شود، زنجیرها انواع زیادی دارند، موضوعی که می‌توان راجع به یراق کیف (زنجیر) اشاره کرد وزن این یراق است زیرا باید به گونه‌ای باشد در مواقع استفاده از کیف هنگامی که آن را بر روی دوش خود می‌اندازیم آن زنجیر علاوه بر وزن کیف وزن دیگری را به ما تحمیل نکند.

پلاک

یراق کیف و کفش بعدی که به آن اشاره می‌کنیم پلاک‌ها هستند که علاوه بر کاربردشان به زیبایی محصول هم کمک فراوانی می­‌کنند پلاک­‌ها هستند، همچنین از پلاک می‌توان برای معرفی برند آن محصول استفاده کرد هم جنبه زیبایی دارد.

فیگور و سگک­‌ها نیز جزء یراق‌هایی هستند که تقریبا کاربردشان مانند پلاک است.

قفل

ما برای محافظت از وسیله و مدارک داخل کیف خود نیاز به شیئی داریم که با استفاده از آن درب کیفمان بسته بماند، برای این موضوع می‌توانیم به یکی دیگر از یراق‌ها یعنی قفل کیف اشاره کنیم که انواع مختلفی دارد با جنس‌های متنوع.

از انواع قفل­‌های کیف می‌توانیم به قفل آهنربایی، ناخنی، پرسی، تک نقطه، فوکسی با ترکیب رنگ‌های اصلی (زرده قلم، نیکل، دودی، لایت، طلایی) اشاره کنیم.

جنس ساخت این قفل‌ها (سرب، آلومینیوم) است، می‌توانیم جنس دیگری از قفل کیف‌ها را معرفی کنیم که دارای استحکام بیشتری است مانند (سرب زاماک) که ترکیبی از سرب و روی است. در صورتی که به دنبال خرید قفل کیف هستید می‌توانید از فروشگاه آنلاین دُرتابان بهترین قفل‌ها را در مدل‌های متنوع تهیه کنید.

همچنین از قفل‌ها در تولید کفش‌ها نیز استفاده می‌شود البته بیشتر جنبه زیبایی دارند.

مدبر و گازگیرها

یراق دیگری که معرفی می‌کنیم مدبرها و گازگیرهای کیف هستند که محل ارتباطشان دسته کیف‌ها هستند.از مدبرها و گازگیرها همزمان برای وصل کردن بند کیف به بدنه کیف استفاده می‌شود.گازگیر به محل اتصال بندکیف به کیف وصل می‌شود و مدبر به حلقه اتصال گاز گیر نصب می‌شود و سپس با یک حلقه کیف مدبر بند کیف را نگه می‌دارد.

از جا دسته کیف هم برای اتصال بند کیف به بدنه کیف استفاده می‌شود. در خرید دسته کیف‌ها و مدبر و گازگیر باید به مطابقت آن‌ها با دیگر یراق آلات مانند: سگک و بندگیر از نظر رنگ و جنس توجه نمود.

منگنه

یکی از یراق آلات استفاده شده در کفش(منگنه) نام دارد. منگنه همان وسیله‌ای است که بند کفش از داخل آن عبور می‌کند و کمک می‌کند به راحتی راه رفتن شما، جنس این یراق هم بسیار مهم است زیرا باید از جنسی استفاده شود که تیز و برنده نباشد و به مرور زمان باعث پوسیدگی بند نشود، مورد قابل توجه دیگر ثابت بودن رنگ یراق است که تغییری نکند.

 

دیگر یراق کفش که کاربرد قابل توجه‌ای دارد فیگور است، شاید با شنیدن اسمش تعجب کنید و ندانید که این وسیله در کجای کفش قرار می‌گیرد اما جالب است بدانید این یراق همان وسیله‌ای است که جنبه تزئینی برای کفش شما دارد که معمولا دو سر آن به چرم دوخته می‌شود و جلوه خاصی به کفش شما می‌دهد همانند یراق پلاک البته با این تفاوت که پلاک علاوه بر زیبایی کفش کاربرد معرفی برند آن محصول را هم انجام می‌دهد.

 

از دیگر یراق‌های کیف و کفش که در تولید این محصولات کاربرد دارند می‌توان به حلقه نیم گرد، وپرچ زیر و رو و مارک‌های فلزی اعم از(گل‌های پایه دار و گل‌های پرچی) اشاره کرد.

در مجموع اکثر یراق آلات اینگونه نیست که هرکدام مختص به یک صنف جداگانه باشد، بلکه می‌توان بعضی از آن‌ها را مشترکا در تولید چند محصول مختلف استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید